Marcel Jansen is een hele dag ondergedompeld in het werk van het OI in opleidingslocatie Nieuwegein. Hij is onderdeel van de Dienstleiding DJI en draagt als Kwartiermaker Bedrijfsvoering de eindverantwoordelijkheid voor het OI. “Wat ik zag was fascinerend en indrukwekkend.”

Beeld: © Opleidingsinstituut DJI

Eindoefening IBT (tevens examen)

Fysiek geweld en nazorg

“Ik wilde vooral de sfeer van een opleidingsdag proeven en de praktijk ervaren.” Dat is gelukt, want na ontvangst door directeur Karin Winkelman en manager vakgebied Veiligheid Wendy Luka in een van de lokalen, ging Marcel naar buiten voor de IBT-eindoefening - het examen - waar het er hard aan toe ging. “Wat een fysiek geweld. Gelukkig maken we dit in het echt in deze omvang niet vaak mee, maar we moeten er wel te allen tijde op voorbereid zijn.” De eindoefening is het examen waarbij het hele terrein wordt gebruikt. Drie ‘gedetineerden’ die gooien met blokken hout en tonnen, moeten worden overmeesterd en ingesloten. Twee instructeurs observeren en beoordelen de vaardigheden van de deelnemers. “We doen wel alsof dit normaal is, maar dat is het natuurlijk niet. Daarom is het goed dat we hier aandacht voor hebben. Zowel in het daadkrachtige optreden als in de nazorg.” Marcel doelt op de les ‘Opvang en verwerking’ die hij ’s middags bijwoont. “Trainer Stef deelde de nodige theorie over emotioneel omgaan met incidenten en de daarmee gepaard gaande stress. Hij gaf de deelnemers daarna de ruimte om te vertellen hoe ze tegen specifieke incidenten aan kijken.” Slecht slapen, schrikachtigheid, herbeleving, vermijdingsgedrag, het kan allemaal voorkomen. “Een quote die bij mij bleef hangen is ‘Het is een normale reactie op een abnormale situatie’.”

Vakkundig en met passie

Tussen de lessen door is senior adviseur curriculum onderhoud en –ontwikkeling Christa dieper ingegaan op hoe het OI werkt, de visie op opleiden, de herijkte basisopleidingen en nieuw aanbod. Alles bij elkaar vond Marcel het indrukwekkend. “Het is een enthousiaste, professionele club die kwaliteit heeft geborgd in processen en structuren. De trainers werken vakkundig en met liefde en passie voor het vak en de deelnemers zijn gretig om te leren. Dat is echt mooi om te zien.”

Doordachte keuzes

Wat neemt Marcel van het werkbezoek mee naar zijn eigen opdracht? “Opleiden verdient af en toe nog wat meer aandacht. Onze primaire taak is het uitvoeren van vrijheidsstraffen en vrijheidsbenemende maatregelen, maar dat kan niet zonder ons personeel te scholen in onze DJI-opleidingen, ook al is dat gezien de druk op de capaciteit soms een uitdaging. Wat in het curriculum zit, is goed doordacht en in samenwerking met de operatie tot stand gekomen. Hoe het vak vervolgens exact wordt gegeven, is aan het OI. Daar ligt de onderwijskundige kwaliteit. Verder vind ik dat we als DJI nog wel wat eenduidiger mogen werken. Bijvoorbeeld als het gaat over het moment dat een nieuwe medewerker start met de basisopleiding. Daar moeten we een doordachte, zo uniform mogelijke keuze in maken die het beste werkt voor de organisatie. Dat puzzelt mij ook na vandaag nog.”

Beeld: © Opleidingsinstituut DJI

Eindoefening IBT (tevens examen)

Beeld: © Opleidingsinstituut DJI

Eindoefening IBT (tevens examen)

Beeld: © Opleidingsinstituut DJI

Christa geeft verdiepende presentatie over het OI

Beeld: © Opleidingsinstituut DJI

Les Opvang en verwerking door trainer Stef